Kváskové pletenky

Pletenky sú mojim obľúbeným pečivom. Ani sama neviem prečo, skrátka sa mi páčia aj vzhľadovo a keď sa mi niečo páči vzhľadovo, tak mi to aj lepšie chutí.

Tento recept je univerzálny. Z cesta si môžete urobiť pletenky, rohlíky, ale aj žemle či veku, takže sa pri pečení neobmedzujte a pripravte si to, čo máte najradšej vy.

Suroviny na predcesto (rozkvas/ štartér)

  • 170g hladkej múky
  • 170g vody
  • 2 lyžice kvásku 
  • 1 lyžička medu

Suroviny na cesto

  • 340g hladkej múky
  • 100g vody (alebo podľa potreby)
  • 40g rozpusteného masla (alebo olivový olej)
  • 1 a 1/2 lyžičky soli 

Postup

Najprv som si pripravila predcesto (rozkvas), ktoré po približne troch – štyroch hodinách bolo pripravené na ďalšiu prácu. Pridala som zvyšné suroviny a vypracovala cesto. Bolo to príjemne mäkké, vláčne cesto ktorému stačili necelé tri hodiny na vykysnutie.

Po troch hodinách som uplietla malé pletenky z troch prameňov, ale cesto by sa malo dať použiť aj na veku, kaiserky či rohlíky. Mne sa však, úprimne povedané, daria len tieto pletenky. Aby nám pri pečení nepopraskali, tak po vytvarovaní ich dávam ešte kysnúť na hodinu už na plechu s papierom na pečenie.

Pred pečením samotným ich ešte posypem makom, ale môžete vyskúšať aj slanú či sladkú alternatívu – teda potrieť ich mliekom s cukrom alebo posypať hrubozrnou soľou. Na víkendové raňajky alebo desiatu do práce či do školy sú ako stvorené, čo poviete?


Spracovávam…
Podarilo sa!


6 komentárov

  1. Pletienky vyzerajú úžasne, žial môj kvások asi odišiel do kváskového neba ( mala som ho veľa a po radách niektorích kváskulienok som zredukovala na jednu lyžicu a dala do čistého pohára ) mi zostalo iba LM. Koľko a ako urobiť štartér na pletienky? Ďakujem za odpoveď.

    • Ahoj Marti, ďakujem, teším sa, že sa ti páčia 🙂 Štartér treba robiť podľa potreby kvásku 🙂 Dá sa odhadnúť, že to trvá medzi 2 – 6 hodinami, čo je dosť veľký rozptyl.

      Kvalitný štartér má bubliny, čiapočku ako pivná pena a pekne kyselkavo-ocotovo-ovocne vonia. Keď z neho odoberieš lyžicou, sú pod ním charakteristické kráteriky a bublinky ako v aero čokoláde 🙂 Vyzerá nejako takto (aj keď toto je ražný): https://www.instagram.com/p/CADAoXHnybG/?utm_source=ig_web_copy_link

      Dĺžka prípravy štartéru záleží od kondície kvásku ale hlavne od teploty prostredia. Vyššia teplota (25°C) = kratší čas a naopak, nižšia teplota (20 – 22°C) = dlhší čas. Z pohľadu kvality, teda sily a stability štartéru a následného výsledku pečiva, je vhodnejšia nižšia teplota a dlhší čas.

    • Záleží na rúre (moja je nejaká slabá), ale ja nahrievam na 220°C, horný dolný ohrev. Po 10 minútach keď nabehnú, teplotu znížim na 200 °C a podľa farby ešte dopekám ďalších cca 10 minút, podľa toho, aké tmavé či svetlé ich chcem mať.

    • Dobrý deň, mne vyšlo 6 ale záleží, aké hrubé pramene cesta ušúľate a aké veľké pletenky urobíte 🙂 Mne sa tých 6 ks zdalo najlepších, ale robievam aj také dve veľké z 3 prameňov. Menšie sa mi neosvedčili, boli na môj vkus málo nadýchané, skôr ako pizza tyčinky spletené 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.