Malá záhradnícka rekapitulácia spoza plota

Zemiaky a cvikľa sú uskladnené, fazuľa tiež, paradajky a papriky sme pojedli a pozavárali. Som veľmi zvedavá, ako dlho nám naše skromné zásoby vydržia, pretože toho, čo nevyrástlo sa mi zdá byť oveľa viac ako toho, čo vyrástlo. Niežeby sme mali málo, ale je toho málo vzhľadom na vynaloženú námahu, rozlohu a potenciál pozemku. Napríklad cesnak bol maličký a mrkva, tá sa len horko ťažko predrala našou tvrdou zemou. No, ale úprimne, môžem si za to sama.

Napríklad rýľovanie. Mala som ho urobiť na jeseň, nie na jar. Na jar sme už mali len hnojiť a rotavátorovať. A nie po daždi, ako som si ja vydupala a môj dobrý muž radšej šiel, aby už mal pokoj od môjho sekýrovania. To sa mi prudko nevyplatilo.

Výsev a sadenie. No tak to bol zážitok. Jedna vec je, skúmať celú zimu čo s čím zasadiť, nakúpiť semienka, predpestovať si priesady a netrpezlivo čakať na jar. Druhá vec je, že pôda v reále je … tvrdá a hrudkovitá! Hrudkovitá kvôli tomu môjmu sekýrovaniu, nech už je zem zrotavátorovaná.

Z predošlého, môjho úplne prvého roku na záhrade, som si pamätala, čo je spon a že do jamky treba najprv naliať vodu. Ale panebože, než som sa ja vôbec zbalila – semienka, priesady, kýble, konvu, rukavice, motyku, hrable, rýľ a tak ďalej a nanosila to na tie naše terasy do zadnej časti pozemku, bola som tak uťahaná, že som si hneď musela urobiť prestávku.

Prečítajte si aj: Rušný začiatok leta spoza plota

Hriadky vyryté motykou, spočiatku rovnobežné, sa na konci záhona takmer krížili. Nie je divu, bola som lajdák a nenatiahla som si nitku, odkiaľ pokiaľ mám ťahať motyku. A viete čo je na tom všetkom najhoršie? Že aj zle urobená robota je rovnako namáhavá ako dobre urobená robota, akurát prinesie zlé, prípadne horšie výsledky. A dakedy je nie rovnako, ale viac namáhavá, lebo musím prerábať, čo som odflákla.

Ďalej výber zeleniny. Prvý rok sme mali vysadiť len zemiaky, ako nám radili skúsení záhradkári. Ale ja nie, ja som už videla vo svojej fantázii kolchoz hoden Mičurinskej hviezdy s bohatou, pestrou úrodou. Chvalabohu, že aspoň paradajky, papriky, tekvice a cuketa rástli natoľko dobre, že som sa nemusela cítiť ako úplne neschopná pestovateľka. Aj tak však nechápem, prečo naše paradajky boli o polovicu menšie a prečo nemali toľko plodov ako susedove. Najradšej by som šla do nejakej záhradníckej školy!

Polievanie. Keď som ja v lete večer uťahaná z horúčavy a nechce sa mi ísť polievať, o čo viac sú ukonané z tej páľavy úbohé rastlinky. To si hovorím ako motivačnú formulu cestou ku záhonu. Len súcit s rastlinkami ma vyhnal hore na kopec, kde sú hriadky, ale v každom prípade, predstava pohodlného polievania záhonu z novonamonotvanej hadice bola na míle vzdialená namáhavej realite vo fyzickom svete, v ktorom som musela najprv pustiť vodu, potom hadicu kadejako prehadozvať a presúvať podľa toho, ktorý koniec dvadsaťmetrového záhonu som práve potrebovala poliať. posledných päť metrov som pobehovala ku hadici len načeprať vodu do konvy a polievala som pekne ručne. Po práci som mala sto chutí sa zgúľať dole terasou a nič neriešiť.

Okrem polievania treba zeleninu plieť, priväzovať, odštipávať výhonky, jednotiť a čo ja viem čo všetko ešte podľa druhu. To znamená, že treba každý deň chodiť a pozorovať, či už je čas na to či ono a akonáhle je ten čas, tak aj konať, lebo zajtra, alebo nedajbože o týždeň, sa situácia môže načisto vymknúť spod kontroly a akurát si privodíte viac práce.

Za dva roky za plotom som zistila, že je jednoduchšie ničiť ako vybudovať niečo a tiež, že je jednoduchšie zasadiť ako pestovať a dopestovať. Nehovoriac o tom, že to, čo je dopestované, treba aj zberať, spracovať alebo uskladniť, a to hneď. Aha, teda, ak je čo zberať. Cibuľu nám už na jar, hneď druhý deň po vysadení, vyzobali a rozhádzali vtáky. Na jeseň zase polovicu cvikle vyžrali srnky. Jablká ohrýzli tiež.

Aby som to teda zhrnula. Vážte si každú paradajku! Aj mrkvu. Aj kaleráb. A cibuľu, aj cesnak. A kapustu! Je za ňou kusisko práce. Verte mi. O múdrosti, trpezlivosti a skúsenosti záhradkárov nehovoriac. A vyššia moc má do toho tiež čo povedať, minimálne počasím.

Páčil sa vám článok? Dostávajte e-mailom všetky novinky spoza plota!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.