Indický naan je veľmi jednoduchy chlebík mnohých chutí. Je podobný našim posúchom a ja vždy, keď sa povie posúch, tak si spomeniem na Slovenské národné povesti, kolosálnu trojdielnu zbierku povestí zo všetkých slovenských krajov, ktoré zozbieral Pavol Dobšinský a jeho spolupracovníci. Vždy keď niekto putoval do sveta, poväčšinou dieťa vyhnané zlou macochou, v batôžku mal len posúch a plánočky. U nás doma zase sa posúchy pečené na, ehm, na sucho na panvici, zvykli potierať maslom a ochutiť cesnakom. S naanom to nie je veru inak, hoci môžete použiť aj iné, exotickejšie korenie.
Výhodou tohto receptu, okrem chutného výsledku, je aj jeho jednoduchosť. Upečie ho aj úplná začiatočníčka, ktorá si zároveň ohmatá kváskové cesto, dá sa doň použiť aj kvások, ktorý je príliš mladý na upečenie riadneho chleba. Z obyčajnej múky, vody a kvásku vyčarujete veľmi rýchlo chutné malé placky, ktoré budú výborné či už ku salse, tzatziky, stredomorskému hummousu, alebo akejkoľvek inej omáčke, najlepšie zeleninovej; chutný je aj ku polievke, cícerovému či kuraciemu karí.
Suroviny:
- 250 g hl.muky (môže byť aj iná, špaldová, bezlepková atď., len potom treba upraviť množstvo vody)
- 2 lyžičky kvásku
- 1 lyžička soli
- cca 2 dcl vody
Postup:
Vodu som pridávala postupne a cesto som miesila rukami, kým nevzniklo príjemne pružné, nelepivé ale ani ne tuhé cesto, ako plastelína. Nechala som hodinu odležať, potom som vyformovala 4 približne rovnako veľké guličky a vytvarovala placky. Keďže v deň, keď som piekla naan už mala napečené aj pagáče a cuketovú placku, tak som ich len vložila do plastového obalu od chleba a uložila do druhého do chladničky.
Na druhý deň som rozpálila rúru na 200 stupňov, ale stačí vraj aj 170°C. V rúre som nechala nahriať plech a medzičasom som každú guličku dlaňou rozpučila a natihla do tvaru slzy. Podstatné je, aby boli placky asi tak centimeter hrubé, ideálna veľkosť je asi dlaň priemerne nevysokej ženy. Potrela som ich olejom a posypala semienkami.
Ja som si zvolila sézamové semienka, ale môžete vyskúšať aj koriander a cesnak alebo rascu, cibuľku, horčičné semienko a iné korenia. Placky som potom položila na horúci plech a piekla asi 10 – 15 minut, skrátka kým nemali upečenú farbu s tmavými ostrovčekami, akoby pľuzgierikmi.
Naan sa zvykne piecť aj len pod girlom, ja som sa však akosi ešte neodvážila, predsa len novú rúru ešte až tak dobre nepoznám. Takže ja som piekla na hornom aj dolnom ohreve ako hocičo iné.
Ešte pár slov k tvaru naanu. Môže byť aj okrúhly, môže byť hrubší aj tenší ako placka. Jeho vzhľad sa mení región od regiónu. Jeho domovom je stredná a južná Ázia, a to nie je malý kúsok zeme. Jeho vzhľad a chuť ovplyvňujú aj iné kuchyne, hlavne je znateľný vplyv Stredného východu.
Posúchy naan sú najlepšie čerstvé, takže pokojne môžete zarobiť viac cesta, naporcovať ho na placky a zamraziť na neskoršie použitie. Ako dlho vydržia v mrazničke, to žiaľ neviem, u nás zmiznú hneď ako teplé rožky. Vlastne ako teplé posúchy. Verím, že ani u vás to nebude inak.
Si úžasná zrna!
Tvoj vycibreny štýl písania ;tvoja životná filozofia A úprimnosť aj jednoduchosť ;hm hm zdá sa že máš blízko K Bohu alebO Boh K Tebe?.
Sikulka.
DAKUJEM
Ahoj Jarka, ďakujem ti z celého srdca za tvoje povzbudivé slová <3 Boh má mnoho podôb, nech ťa a tvojich blízkych opatruje <3
P.S.: Prepáč, že až teraz odpovedám, neprišla mi notifikácia ... ale správa dorazila ku mne v pravý čas 🙂 Teším sa, že si! Do čítania