Bryndzové halušky

Bryndzové halušky sa stali slovenským národným jedlom vďaka Božene Nemcovej, ktorá o nich písala ako o jedle Slovákov počas svojho pobytu na Slovensku. Nuž, asi ich ľudia v tej dobe jedli ozaj často. V skutočnosti však ešte častejšie a dávnejšie jedli, v závislosti od regiónu, rôzne obilninové kašu, zemiaky a kapustu.

Stravovacím návykom našich predkov sa venuje etnologička Zora Mintalová – Zubercová vo viacerých publikáciách, napríklad aj v knihe “Ako sme kedysi žili”, ktorá je prierezom zvykov a spôsobu života ľudí na južnom a severnom Slovensku. Pri čítaní tejto publikácie sa potvrdila moja domnienka, že my, ľudia na severe, sme mali menej zdrojov, boli sme chudobnejší, a tak sme prirodzene jedli viac toho, čo môj muž, odchovanec bohatého juhu, nazýva “múčne jedlá”.

Nás, severanov, zachárnili od hladu zemiaky, ktorým sa v našich neúrodných pôdach pod chladným nebom darilo. Gazdiné sa ich naučili pridávať ku drahej pšeničnej múke, ktorej bol nedostatok, a tým pádom jej spotrebovali menej. Zemiakové cestá sa používali pri prípave šúľancov, knedlí, koláčov, a samozrejme, halušiek.

Nech si hovorí kto chce, čo chce, bryndzové halušky zo zemiakového cesta sú najlepšie. Ako deti sme sa nevedeli dočkať, kedy budú na obed. Hoci o mojich kuchyniach už viete skoro všetko, teraz vám prezradím ešte jedno malé tajomstvo. Bryndzové halušky sme jedávali zásadne vyrezávanou drevenou lyžicou. Patrilo to jednoducho k rituálu. Dnes máme na taktéto jedla v kuchyni spoza plota drevené taniere. Aj v 21. storočí chutia takto najlepšie.

Suroviny:

  • 4 – 8 zemiakov podľa veľkosti
  • Polohrubá múka
  • Voda
  • Soľ
  • Bryndza
  • Kyslá (zakysaná) smotana
  • Pažítka alebo jarná cibuľka
  • Prerastaná slanina

Postup

Zemiaky ošúpem, nakrájam na kocky akoby som ich išla variť a rozmixujem ich najemno v mixéri. Ak neobsahujú dostatok vody, trošku dolejem. Kto má chuť a čas, môže ich strúhať na strúhadle na tej extra ostrej časti, ktorá zo zemiakov urobí čosi ako jemné pyré a z hánkov na prstoch čosi ako krvavé rešeto.

Zoberiem najväčší hrniec, ktorý máme, a naplním do do 3/4 vodou, pridám lyžicu soli, zakryjem a nechám vodu zovrieť. Zatiaľ rozmixované zemiaky prelejem do dostatočnej veľkej misy a začnem prisypovať múku, ktorú zamiešavám do zemiakov.

Múky treba prekvapivo veľa, zemiaky ju vstrebávajú postupne. Cesto na halušky je pripravené vtedy, ak sa cesto po “odhrabnutí” varecho takmer vôbec nevracia späť. Alebo inak – keď v ňom varecha stojí. Nakrájam slaninku a dám ju pražiť na slabý plameň.

Voda medzičasom zovrie. Pripravím si utierku, sitko na cestoviny, sitko na pretláčanie halušiek, plochú varechu so širokou hranou.

Sitko na cestoviny nechám pri dreze, sitko na pretláčanie halušiek otočím hore dnom nad paru, aby sa zaparilo a zavesím ho nad hrniec. Do sitka preložím cesto a roztieram ho varechou, kým ho všetko neprepasírujem. Z času na čas prehrabnem halušky vo vode, nech sa nezlepia.

Halušky ešte raz prehrabnem odspodu predtým, než hrniec zakryjem. Nikam neodchádzam, už to bude rýchly proces. Voda zovrie, odkryjem hrniec a čakám, kým vyplávajú halušky navrch. Vtedy hrniec odstavím a precedím halušky pod prúdom studenej vody.

Slanina sa medzičasom premenila na škvarky. Masť zlejem a zamiešam do halušie, nech sa nelepia. Bryndzu vymiešam so smotanou, ak mám pažítku, tak ju nasekám nadrobno a posypem ňou bryndzu.

Stačí naložiť a tešiť sa na prvé sústo domácich zemiakových halušiek s bryndzou.

Vychytávky pre začiatočníkov

  • Dajte si záležať na pevnosti cesta. Ak bude príliš riedke, tak sa vám namiesto halušiek uvaria, vlastne rozvaria, haluškové vločky.
  • Halušky po uvarení krátko schlaďte vodou pustenou cez sitko, pretože ak ich necháte horúce v horúcom hrnci, tak sa budú aj naďalej zahrievať a zlepia sa.
  • Halušky ceďte postupne, nie naraz. Je ich príliš veľa na jeden cedník a je zbytočné sa pokúšať ich tam naliať všetky. Tiež sa vám budú lepšie chladiť.

Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.