dec 022018
Chvála všednosti

Príbehy spoza plota už nepribúdajú takým tempom, ako spočiatku. Zabývali sme sa a vytvorili sme si nové rutiny. Jasné, stále sa nám z času na čas dejú smiešne veci, hlavne mne. Sú to však skôr bežné historky zo života, ktoré má každá rodina, takže si ich ukladáme maximálne tak do spomienok a vyťahujeme pri stretnutiach pri víne. Pravda, nevylučujem, že sa niektorá z nich nevynorí v niektorom z blogov, ale na plnohodnotný článok to nie je. Chvalabohu. 

Máme to šťastie, že žijeme úplne obyčajný, všedný život. O čom písať, keď jeden deň plynie za druhým, ranná káva, raňajky, svetlo a tma, robota, večera, slnko, dážď, jar po zime a po jari leto. Kúpem sa v pocite dokonalej všednosti a užívam si každý okamih toho, čo by iný azda nazval nudou. Nikdy som netušila, že si obľúbim jednotvárnosť všednosti a jej pomalé pohyby, s ktorými krája krajec chleba, či hádže polienko do ohňa v peci.  

Luxus jednoduchého života

Všednosť efektívne vypratala aj môj mozog. Ostali tam len posledné lenivo posedávajúce informácie ako napríklad, že listy zo stromov už opadali, drevo z dvora je popílené, narúbané, upratané.  Z rozmaru som si naobjednávala rôzne sypané čaje a kávy. Mám chuť na jablko. Premýšľam, že zajtra upečiem koláč. Neviem, ako odnaučíme kocúra skákať do umývadla v kúpeľni. Pôjdeme si večer posedieť ku krbu? Všednosť vylieči všetky modriny a škrabance, ktoré prinášajú drámy života. 

Apropó, drámy. Okrem tých vážnych, ktoré prináša život, sme už tak rozmaznaní, že fňukáme, keď “rohlíčky vypečené obzvláště dnes nejsou”, kupujeme šušky zo stromov v plastovej sieťke a vajíčka rozšľahané v tetrapakovom obale, stačí otvoriť a naliať namiesto … eee, rozbitia vaječnej škrupiny a rozšľahania vajíčka. 

Neviem, čo by na toto povedal Ctibor Bezděk, ktorý vo svojej knihe Etikoterapia – Záhada života a smrti ,  odporúča mladým ľuďom z miest, aby namiesto plytvania energiou športovaním (môj človek, pomerne silné výhrady mal voči lyžovaniu!) radšej uplatnili svoju fyzickú energiu na vidieku, čím by si užili potrebný pohyb, naviac na čerstvom vzduchu, a starší ľudia, ktorí už nevládzu tak tvrdo pracovať, by získali vítanú pomoc pri hrabaní a zvážaní sena, zbere úrody či naskladnení uhlia.

Oddychovňa spoza plota

Občas sa pohrávam s myšlienkou, ako rada by som dopriala aspoň pár okamihov všednosti pre viac ľudí. My zatiaľ nepotrebujeme pomoc s rúbaním dreva a kosením, ale možno by niekomu dobre padlo prísť na pár dní a vypnúť v kraji, kde sa nedeje nič. Absolútne nič. Teda okrem toho, že občas vinohradom prebehne jeleň či srna a zjari omamne voňajú agáty tak, že človeku sa chce akurát tak cmúľať glg vína s mozgom vypnutým až do chvíle, keď sa ozve hlad.

Zatiaľ ale nevieme, či by okrem nás ešte niekoho bavilo len tak sedieť na briežku pod viničom a pozerať bezmyšlienkovite na hory oproti. Opekať slaninu nad ohňom. Miesiť cesto na kváskový chlieb a pozerať, ako kysne. Variť lekváre v kotlíku potme po nociach na dvore. Len tak posedávať pri krbe a čítať si alebo jednoducho nerobiť vôbec nič. Vychutnať si na večeru svoj upečený chlieb, trebárs so syrom a klobáskou a niektorým z našich čatní a po príjemnom rozhovore ísť spať s ľahkosťou na duši, uistený, že všetko je v poriadku. 

Zima nás drží pri piecke, na rozmýšľanie je času a času. Semienko nápadu je zasadené, dáme mu čas a uvidíme, či aj vyklíči a čo z neho bude. Bola by celkom sranda, keby som sa ja, človek, ktorý nikdy nevedel oddychovať, stala sprievodkyňou pre tých, ktorí si potrebujú oddýchnuť.


P. S.: Pravdaže, ak by ste si u nás chceli pohrabkať v zemi alebo rúbať drevo, nebudeme vám brániť. 

Martina Javůrková

Milujem pečenie, varenie a experimentovanie v kuchyni. Nové recepty skúšam neúnavne a skúmam metodicky, ako som sa to naučila počas rokov, keď som študovala chémiu. Rovnako milujem náš vinohrad a záhradu, mojich obrovských učiteľov. K životu mám celostný prístup a baví ma objavovať paralely biznisového a kuchynského prostredia. Príroda mi je inšpiráciou, v ktorej sa spoznávam metafory života. Svoje dve vášne - biznis a jednoduchý vidiecky život - som pretavila do životného štýlu. Aj preto sú dnes všetky služby mojej spoločnosti dostupné doslova a dopísmena spoza plota. Vediem odborné HR a manažérske školenia, pôsobím ako špecialista pre ochranu osobných údajov podľa GDPR, poskytujem poradenské služby firmám aj jednotlivcom. Medzi ne patrí kariérny koučing a individuálne programy pre začínajúcich podnikateľov alebo tých, ktorí uvažujú, že prejdú zo zamestnania na voľnú nohu a nevedia kedy, ako a či vôbec. Ak ma potrebujete pracovne, zabehnite na www.dimensions.sk - môj firemný web.


Write a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.