Myší chvost. Bylinka z letných lúk

Kto by nepoznal bylinku menom myší chvost. Na letných lúkach je tak rozšírená, až ju tak trochu prehliadame, ako všetko, čo považujeme za samozrejmosť. Jej oficiálny názov rebríček obyčajný je údajne odvodený od vzhľadu jej listov, ktoré pripomínajú starý rebrík so stredovou oporou.

Latinský názov Achillea millefolium zase odkazuje na hrdinu antických bájí, Achilla. Tomu údajne pomohla táto bylinka liečiť krvavé rany počas trojskej vojny. Podobným spôsobom sa používa aj dnes, avšak jeho účinky nie sú obmedzené len na toto použitie. 

Myší chvost pôsobí:

  • močopudne
  • dezinfekčne
  • antisepticky

Myší chvost sa používa na:

  • zlepšenie chuti do jedla
  • povzbudenie vylučovania žalúdočných štiav
  • zvyšenie tvorby žlče
  • tíšenie kašľa
  • hojenia rán 
  • tlmenie krvácania
  • úľavu od kŕčov

Nech pijete nálev z rebríčka kvôli čomukoľvek, maximálna dĺžka kúry je 3 týždne, potom musí nasledovať pauza najmenej 1 týždeň.  

Okrem nálevu, teda čaju, alebo ako prísady do kúpeľa, sa používa rozpučená čerstvá vňať, prípadne sparená vysušená vňať, prikladá ako obklad na hnisané vyrážky alebo zapálené opuchnuté miesta na pokožke. 

Myší chvost pre dámy

Azda najznámejšie využitie má myší chvost v ľudovom liečiteľstve zameranom na ženy. Či už je problémom meškajúca alebo nepravidelná menštruácia, bolesti a kŕče v podbruší, rôzne zápaly, ťažkosti sprevádzajúce klimaktériom či obdobie pred toutu poslednou veľkou transformáciou ženského tela, nálev z rebríčka prináša úľavu. 

Nálev:

1 – 2 lyžičky sušenej bylinky zalejte 2 dcl vriacej vody, lúhujte 5 minút a pite 2 – 3x denne 2 – 3 dni pred menštruáciou.

Sedacie kúpele v rebríčku prinášajú zase úľavu pri svrbení intímnych častí, zápale vaječníkov a myómoch. Kúpele však treba opakovať dlhodobejšie, až kým zápal alebo myóm nezmizne. 

Proti migréne

Každý najlepšie vie, čo mu pomáha, ale ak vám nepomáha nič, vyskúšajte pri najbližšej migréne zápar z myšieho chvosta. Mal by fungovať ako prvá pomoc, ba pri pravidelnom užívaní sa môžete niektorých typov migrény aj zbaviť. 

Pomalé trávenie? Pre myší chvost žiadny problém

Rebríček pomáha pri ťažkostiach s pečeňou a žlčníkom, pri kŕčoch v brušnej oblasti. Dovolím si vás však upozorniť, že nie je priepustkou ku prejedaniu a bezuzdnému pitiu bez následkov

Bez dodržiavania rozumných medzí budete musieť skôr či neskôr navštíviť lekára. Ja osobne odporúčam radšej skôr, pretože kým odstránenie žlčníkových kameňov je pomerne rutinnou operáciou, dôsledky zanedbanej lekárskej starostlivosti o žlčník, pečeň, pankreas či slezinu sú oveľa komplikovanejšie a čas hrá proti vám. 

Povrch tela

Ako hovorí legenda o Achillovi, rebríček rýchľuje hojenie rán. Používa sa podobne ako repíkový obstrek či obklad z odvaru.

Odvar: 

Štyri lyžičky sušených byliniek zalejte dvesto mililitrami vriacej vody a zmes lúhujte päť minút. Po vychladnutí si odvarom potierajte rany, ale aj bolestivé kŕčové žily. 

Tento odvar pomáha aj pri čistení aknóznej a mastnej pleti, môžete si ním opláchovať  rýchlo sa mastiace vlasy. 

A pár pikošiek na záver

Rebríček sa používal aj ako afrodiziakum. Používa sa aj ako prísada pri výrobe absintu a vermutu.V Číne bol využívaný pri veštbách I-ťing. Kytička alebo kvietok rebríčka má nositeľa zbaviť strachu a dodať mu odvahu, ako aj chrániť ho.

Chcete myší chvost vyskúšať?

Kvitne od mája do septembra. Na zber sa vyzbrojte nožnicami a odstrihnite vždy len mäkkú časť stonky. Sušiť budete kytičku zavesenú dole hlavou vo vetranom suchom priestore a skladovať v papierovom vrecúšku. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.