Cena kváskového chleba

Chcete vedieť, koľko si vypýtať za peceň chleba? Vypočítať cenu vášho výrobku je pomerne jednoduché. Stačí si pamätať, že cena a náklady na výrobu sú dve odlišné čísla.

Výrobné náklady sú súčtom vynaložených prostriedkov a času potrebných na výrobu či upečenie chleba. V komerčnom prostredí sú to teda mzdové náklady, náklady na prenájom budovy, nákup vstupných surovín, energie a iné náklady.

Cena výrobku je tvorená výškou výrobných nákladov plus náklady na prípadné skladovanie, balenie, dopravu ku zákazníkovi, ale aj náklady na marketing alebo iné podporné aktivity. A pravdaže, plus marža, teda to, čo by malo teoreticky ostať po tom všetkom vám ako odmena za odvedenú prácu.

V tomto článku sa nebudem venovať komplexnej cenotvorbe, ale pokúsim sa vám ukázať, ako si môžete vypočítať, aké máte náklady súvisiace s kváskovaním a koľko teda môže stáť  bochník pšeničného kváskového chleba.

Na začiatok potrebujete vedieť:

  • Príkon vášho spotrebiča: nájdete ľahko na zariadení,  v záručnom liste alebo na internete, ak zadáte jeho obchodný názov
  • Cenu za kW elektriny: nájdete na faktúre. Pozor, do úvahy berte celú cenu, teda energia plus distribúcia
  • Čas: uvádzame v hodinách, a teda 0,5 = polhodiny, 1 = 1 hodina, 1,5 = hodina a pol

 ROVNICA NA VÝPOČET SPOTREBOVANEJ ENERGIE

(Príkon v kW *čas v hodinách) * cena za kW

Za elektrinu platíte 0,12 €/ 1 kW. Celkovo bola rúra zapnutá 30 minút (20 minút rozohriatie, 10 minút pečenie). Rúra má príkon 1500 W za hodinu. Máte parnú rúru s príkonom 3400 W za hodinu. Pečiete rovnú hodinu, vrátane nahrievania, za elektrinu platíte 0,12 €. Máte parnú rúru s príkonom 3400 W za hodinu. Pečiete hodinu a pol, vrátane nahrievania, za elektrinu platíte tiež 0,12 €.
1,5 kW*0,5) * 0,12 = 0,09 €  (3,4 kW * 1) * 0,12 = 0,40 €  (3,4 kW * 1,5) * 0,12 = 0,61 €

Ďalšie počítanie už nie je tak jednoznačné. Pekár či pekárka si musí zvážiť, či pečie z lásky, za náklady alebo pre obchodný zisk. Ak z lásky, cena a hodnota chleba budú odlišné veličiny, pretože hodnotu chlebu dáva práve tá láska, s ktorou chlieb pečiete. Ak za náklady, tak je fajn orientačne vedieť, aké sú. Ak pre obchodný zisk, tak treba počítať trochu viac, ale o tom neskôr. Ešte stále pečieme v kuchyni pre rodinu a priateľov.

Cena surovín

Do hry vstupujú dve ceny. Cena za balenie, napríklad 1 kg múky, a cena za skutočne spotrebované množstvo, napríklad pol kila múky. Pravdaže, nikto vám pol kila múky nepredá, a preto aj keby ste použili len pol kila, vašim skutočným nákladom je cena za kilo múky.  To isté platí aj pri surovinách ako liter mlieka, z ktorého nemôžete kúpiť 130 ml, kilo cukru, z ktorého nekúpite dve lyžice, a koniec koncov aj kilo soli, z ktorého potrebujete len čajovú lyžičku. Koľko si kto pridá ku cene energií, nechávam na každého svedomí. Ja osobne pripočítavam cenu reálne spotrebovaných surovín.

Cena kvásku

Ak pečiete s kváskom, tak aj múka na kŕmenie kvásku stojí nejaké peniaze. Kilový balík vám teoreticky stačí na rozkvas pre 10 chlebov, ak používate rozkvas 100 g múky a 100 g vody. Pri cene napríklad 1,29 € je váš náklad na múku do rozvasu 0,12 €. Tie si môžete smelo pripočítať ku cene energií.

Voda

Pri cene plus mínus 3 € za kubík vody vrátane odpadovej vody a vodovodu, nemá asi zmysel počítať, koľko stojí 100 ml. Vypočítala som ale, že tie tri eurá za kubík miniete po príprave 10,000 rozkvasov s použitím 100 ml vody.

Iné náklady

Energia spotrebovaná chladničkou, umývačkou riadu, amortizácia rúry a amortizácia chladničky. Misky, varešky, poháre, stierky, pekáče či kameň na pečenie. Toto sú náklady, ktoré podľa mňa môže počítať komerčný podnik, ktorý investoval prostriedky špecificky s účelom tvorenia zisku. Samozrejme, ak sa niekomu domáce pečenie pre pár známych začne posúvať ku číslam, ktoré majú už zásadnejší vplyv na opotrebovanie spotrebičov, treba začať rozmýšľať, ako to ďalej chcete. Obmedziť dostupnosť výrobkov? Začať reálne podnikať a investovať do založenia malej pekárne?

Váš čas

Veličina najvzácnejšia! Jej hodnota je pre nás nevyčísliteľná, aj tak sa však tento svet pokúša dať mu cenovku. Aktuálna výška minimálnej hodinovej mzdy je 2,759 €. Koľko času strávite pečením kváskového chleba? Povedzme, že dve hodiny. Ak by ste tento čas chceli mať započítaný do ceny chleba, tak už na tomto by cena skočila na 5,50 €.

Ako načasovať jednotlivé kroky tak, aby som nič neprešvihla a nepokazila?Ako dosiahnúť optimálnu dĺžku kysnutia? Ako mám všetko zosúladiť tak, aby to do seba zapadalo? Tri otázky, tri odpovede a môj osvedčený harmonogram. Kliknite na obrázok a prečítajte si článok.

Príklad

Počítajme cenu napríklad pšeničného chleba pripraveného metódou 1 -2 -3:

  • Elektrina 0,40 €
  • Kvások 0,12 €
  • Múka pšeničná 0,99 €/ 1 kg, takže cca 0,33 € za 300 g
  • Hodina práce 2,759 €
  • Výsledok je cena 3,60 € za 900 g poctivého domáceho chlieba

Samozrejme, cena chleba bude vyššia, ako sme vypočítali vyššie, ak pridáte iné múky, nejaké semienka či iné nadstavbové ingrediencie. Bude vyššia, ak bude chlieb väčší. A bude vyššia aj v prípade, že chlebík dekoratívne balíte a nesiete zákazníkovi osobne.

Kliknite na obrázok a prečítajte si, ktorých začiatočníckcy chýb a omylov som sa dopustila pri pečení kváskového chleba. Týchto sedem mi robilo najviac starostí.

Chcete si vyskúšať, ako vám pôjde počítanie? Vyskúšajte to napríklad na týchto receptoch a napíšte mi do komentárov alebo na správu na fb, ako sa vám darilo.

Tieto výpočty nie sú zďaleka dokonalé. Nie je v nich započítaný čas, keď ste sa učili piecť. Suroviny, ktoré vyšli nazmar pri učení. Upratovanie kuchyne! Čas strávený nákupom  a dovozom surovín. Život je skrátka nevypočítateľný, nespočítateľný. A patrí k nemu aj chuť a vôňa chleba.

Život je príliš krátky na to, aby sme jedli nekvalitné jedlo.

Kým píšem článok, vo vedľajšej izbe dýcha kvások a rozvoniava chladnúca pascha, veľkonočný koláč predávaný pod názvom mazanec. Jeho vzdialení príbuzní nadopovaní konzervantmi sedia na polici v supermarkete, zabalení vákuovo vo fólii, sú bez vône, mrvia sa a chutia čudne. Pozrite si, čo všetko obsahujú na rozdiel od domáceho receptu:

Pšeničná múka, Pitná voda, Cukor, Margarín (rastlinný tuk palmový, rastlinný olej repkový, voda, emulgátory (E 475, E 471, slnečnicový lecitín), jedlá soľ, konzervačná látka kyselina sorbová, aróma maslová, regulátor kyslosti kyselina citrónová, farbivo beta-karotén), Droždie, Pekársky prípravok (zvlhčovadlo sorbitol, sušená srvátka (mlieko), pšeničná múka, emulgátory (E471, E481), sušený vaječný žĺtok, pšeničný glutén, sušený vaječný bielok, zemiakové vločky, aróma, dextróza, maltodextrín, kyselina E330, stabilizátor E466, farbivo beta-karotén, múku upravujúca látka kyselina askorbová, enzýmy), Hrozienka 2,1 % (sušené hrozienka, rastlinný olej slnečnicový), Soľ jedlá jódovaná (protihrudkujúca látka E 535), Pekárska zmes (kazeinát vápenatý (mlieko), emulgátor slnečnicový lecitín)

Čítala som raz, že peniaze sú zhmotnená energia. Táto myšlienka bola jednou z tých, ktoré zmenili môj život. Vďaka nej si oveľa pozornejšie vyberám, za čo miniem svoje peniaze, o čom rozmýšľam a ako trávim svoj čas. V neposlednom rade, vedomejším spôsobom zarábam peniaze na svoje živobytie. A vyberám si, čo je a čo nie je na predaj.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.