Kelové karbonátky

Ako máte kel najradšej vy? Ako polievku, prívarok alebo fašírku? Z jednej hlávky toho navaríte až – až!

Tie karbonátky sú to vďačné jedlo, pri ktorom spotrebujete zvyšky z chladničky, výborne chutia a dajú sa jesť ako hlavné jedlo, ako príloha alebo len tak. 

Odpoveď na tajnú otázku zarytých mäsožrútov: Obsahuje táto fašírka aj mäso? Nie, ale môže. Osobne by som kvôli spracovaniu zvyškov kelu mäso nekupovala, ale ak máte v chladničke či mrazáku kus mäsa, ktorý je z kategórie “pre jedného veľa, pre dvoch málo”, kľudne ho do tejto fašírky pomeľte, nič nepokazíte. 

Mimochodom, týmito kelovými fašírkami sme robili radosť vegetariánom už v northamptonskej kuchyni. Ku môjmu zoznámeniu s kelovými fašírkami sa viaže historka, keď ma šéf Michal poprosil, či by som, ak teda idem do mesta, mohla doniesť 4 hlávky kapusty. Jasné, že mohla. Keď som sa vrátila, šéf si len ťapol po čele a zajajkal, že zabudol, že som Slovenka. Po česky sa totiž kel povie kapusta a kapusta zelí. Lenže to ani jednému z nás nedošlo, kým nebolo neskoro a ja som nedovliekla štyri extra veľké hlávky kapusty – zelí. 

Tak aby sme to nedoplietli, potrebovať budete:

  • Kel
  • cibuľu, cesnak
  • Staré rožky
  • Vajíčko
  • Strúhanku
  • Korenie, soľ 

A zase raz, koľko čoho: ja som použila pol hlávky kelu, 3 staré rožky, 2 vajíčka. Pridala som aj hrsť pšeničných otrúb a dve hrste ovsených vločiek. Cibuľu som dala jednu jarnú a cesnakú tri maličké strúčiky. Vyšlo mi dvadsať fašíriek bežnej veľkosti. 

Pracovný postup:

Stvrdnuté staré rožky som nalámala do veľkej misy a zaliala vodou. Kel som nakrájala na rezance, zaliala vriacou vodou a prikryla. Nakrájala som si cibuľu a očistila cesnak. Rožky som vyžmýkala, vodu vyliala, kel precedila a pridala ku rožkom. Žmýkať a cediť treba dôkladne, inak je zmes strašne mokrá. Ku rožkom a kelu som pridala vajíčka, cibuľu, cesnak, ovsené vločky, otruby. Ak by ste mali napríklad z polievky varenú mrkvu či zeleninu, zvyšky kukurice v konzerve a iné zeleniny, ktoré chuťovo ladia a treba ich dojesť, pridajte ich teraz. 

Zmes som ochutila len bielym korením a soľou. Nechala som zase odstáť, aby som videla, či treba dosypať aj strúhanku. Ja som jej predsa len trochu dosypala, ale len toľko, aby sa dali zo zmesi formovať fašírky. Zámerne som cesto nechala také trošku riedšie, hoci aj na úkor pohodlia pri formovaní, lebo mám rada, keď sú fašírky jemné, nie také ubité. Zároveň ale museli byť dosť pevné na to, aby sa dali  obaliť v strúhanke a vyprážať vo fritéze. Ak by som ich piekla v rúre, tak by som dala do cesta aj maslo a vajíčkom by som ich potrela povrchu.

Výborne chutia v klasickej kombinácii so zemiakovou kašou a napríklad uhorkovým šalátom. Šúpanie zemiakov však ešte stále nepatrí medzi moje hobby, a tak som druhý deň zapojila fantáziu a z fašíriek sa stala príloha ku pikantným krevetám. 

Fašírky sú pomerne sýte, zatiaľ sa mi nepodarilo zjesť viac ako dve naraz. Podľa mňa budú super prílohou aj ku tekvicovej polievke, ku chilli con carne aj ku pečeným fazuliam v rajčinovej šťave namiesto pečiva. Veľmi mi chutia aj len tak so smotanou a šalátom. Zdá sa, že tento týždeň chlieb nepečiem.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.