Na lievancoch a ich jemnejších sestrách palacinkách si pochutnáva celý svet. Američania si dávajú lievance na raňajky, Rusi svoje palacinky volajú bliny, Francúzi crepes, Nemci majú svoje Pfannkuchen.
Nikdy nezabudnem na zoznámenie s palacinkami crepes pri vodnom kanáli v Camden Town, kde ich na ukotvenej loďke smažili na obrovskej platni a rozotierali takmer do stratena. Na jednej platni rozotreli, na druhú prehodili … vlastne neprehodili, pretiahli, presúkali, no ten pohyb ani neviem opísať ale crepes ostali v celku, zahádzali ich banánami, zaliali čokoládou, pokladali do batôžka, ešte čiapočka zo šľahačky a ďalší prosím, nech sa páči. Stála som s tou luxusnou palacinkou ledabolo položenou na papierovom tanieriku, s plastovou vidličkou v ruke uprostred davu, a po prvom súste som sa ocitla v kulinárskej extáze. Netušila som, že placinka môže byť až tak dobrá!
Horšie to už bolo, keď som o pár mesiacov neskôr mala prípravu palaciniek v náplni práce ja. V northamptonskej kuchyni som dostala recept, podľa ktorého som urobila cesto a nechala som ho odpočinúť. Potom som zažala štyri horáky, na ne položila štyri panvice vyhradené len pre palacinky a pomazala som ich tukom. Šéf mi ukázal, ako mám krútiť ľavou rukou v zápästí v mere hodinových ručičiek zatiaľčo pravou rukou mám nalievať palacinkové cesto proti smeru hodinových ručičiek, nie rýchlo ale ani pomaly. Následne som mala palacinky otáčať pomocou špachtle a nalievať nové cesto do prázdnych panvíc, skrátka mala som vytvoriť palacinkové perpetum mobile a potom ešte očistiť päť kíl v šupke uvarených zemiakov, ktoré medzičasom mali byť tak akurát vychladené a pripravené na šúpanie. Nikdy som netvrdila, že mám dobré pohybové koorodinačné schopnosti.
Ideálny článok ku lievancom
Keď šéf videl moje výtvory, zdesene zavolal svojho šesťnásťročného syna, nech rýchlo príde urobiť palacinky. Za dvadsať minút bolo po všetkom, hostia mohli prísť. Hromada takmer osemdesiatich palaciniek okrúhlych ako mesiačik sa mi vysmievala celú šichtu z police, odkiaľ som ich brala, aby som ich premenila na crepes Tia Maria, crepes Suzzete, či na originál české palačinky s povidly. Ako sa volala verzia palaciniek postriekaných citrónovou šťavou a posypaných cukrom si už nepamätám, ale určite si už nikdy netrúfnem ich ochutnať.
Oproti palacinkám majú lievance hustejšiu konzistenciu a pripravujú sa preto oveľa jednoduchšie. Lievanec je vlastne na horúci tuk vyliate cesto z múky, vajec, mlieka a kvásku.
Recept na kváskové lievance:
- 1 lyžica ražného rozkvasu
- 300 ml mlieka
- 1 vajce
- štipka soli
- lyžica cukru
- múky toľko, kým cesto nemá hustotu akú chcete. Pamätajte, že sa má liať, tak primerane.
Nechala som dve hodiny oddýchnuť a potom som smažila na rozpálenej bravčovej masti. Je naozaj dôležité, aby bola rozpálená, pretože horúci tuk obkľúči cesto a nedovolí mu roztiecť sa.
Tentokrát som hotové lievance potrela čokoládovou nátierkou na báze medu, ktorá je lokálnej výroby a pridala banány. Šľahačku sme, chvalabohu, nemali. Lievance boli neuveriteľne vláčne, nadýchané a zároveň sýte aj bez nej. Výsledkom bola eufória chuťových buniek podobná tej palacinkovej v Camden Town. Predstava, že si môžem lievance urobiť kedykoľvek ma teší aj desí zároveň. Musím odolať pokušeniu vysmažiť pár lievancov každý víkend!
Zdravim!
Nahodou som narazila na Vasu stranku a milo ma prekvapila, velmi pohodove a inspirativne clanky, krasne fotografie, recepty vyskusam, tesim sa na to!
Prajem vsetko dobre, vela uspechov a radosti a verim, ze si ju uzijem s Vami.
JanaOlejarova
Zdravím Janka!
som rada, že ste nás tu našli a veľmi pekne ďakujem za milé slová. Teším sa na spoločné radostné varenie 🙂 Všetko dobré aj Vám a dočítania!
Martina spoza plota 🙂
Ahoj Martinka!
Posielam Ti srdiečko za Tvoj prekrásny, priam rozprávkový blog! 🙂 Ja tiež rada kváskujem. Tvoje kváskové lievance sú našim obľúbeným rodinným receptom 🙂 Robievala som ho vo vegánskej verzii a vo waflovači (srdiečkovom). Waflovač však po rokoch doslúžil… rada spravím znova tieto výnimočné lievance, len si pohľadám nový waflovač. Tento týždeň sme 2 dni varili poctivý slivkový lekvár… Rada dám fotky aj na môj blog 🙂
Prajem Ti veľa zdravia, lásky a nech Ťa baví to čo robíš. Vkladáš do toho kus seba, lásky, aj času… Nádhera! Klobúk dolu, Martinka!
Ahoj Flowie!
Veľmi pekne Ti ďakujem za nádherné slová, ani nevieš, ako si ma potešila. Takú mám radosť, že lievance našli cestu medzi Vaše rodinné recepty! Je to pre mňa veľká česť <3 Určite nech sa páči, použi z tohto blogu čo sa Ti len páči. Mrkla som aj na Tvoj blog, zatiaľ len titulku, a mám veľkú radosť, že som u Teba našla pekne spolu špaldové a vegánske recepty, toto presne mi chýbalo. Zatiaľ sa maj pekne, viac Ti napíšem v e-maile 🙂
Ahoj Martinka!
Z celého srdca Ti ďakuje za Tvoju odpoveď. 🙂 Nesmierne sa teším, že si mi tak rýchlo odpísala 🙂 Ďakujem Ti, veľmi rada vyskúšam aj Tvoje ďalšie recepty a keď si nájdem čas, ešte radšej Ti napíšem ďalší komentár ;-), aby si vedela ako sa mi Tvoj receptík vydaril a ako nám pochutilo 🙂
Pravdupovediac, ja Ťa a Tvoj prekrásny blog sledujem už dlhšie, zopár rôčkov… myslím, že predtým bol ako “blogspot” tiež, ak sa nemýlim…
Som rada, že sa Ti páči moja kombinácia “špalda a vegan”. U mňa ma na túto stravovaciu a zároveň uzdravovaciu cestu navigovali moje zdravotné problémy… Špaldu mi poradila jedna stará pani dr., lebo z klasickej pšenice som mávala také kŕče na wcku, až som sa tam klaňala obkladačkám aj dlážke a kilá šli neskutočne dolu až do podváhy… Nakoniec mi aj FoofDetectvice potvrdil potravinové intolerancie, tak som rada, že môžem jesť to čo mi zostalo a je toho tak akurát 🙂 Už roky veľmi rada vymýšľam aj recepty, kde nie je napr. vajce… Mám aj recept na špaldové palacinky bez vajec a rodina ich ľúbi veľmi, aj naša 96 ročná stará mama ich veľmi ľúbili 🙂 Manžel má tiež potravinovú intoleranciu, tak niekedy papáme spolu (keď máme niečo kde nie je mäsko, lebo on mäsko ľúbi 🙂
Odpíšem keď sa mi bude dať, lebo opatrujem aj ťažko chorú mamičku.
Dva dni sme varili v týždni lekvár… potom som 2 dni upratovala kuchyňu na etapy a presne na 2. deň na podivne seklo, že to cítim ešte dnes aj pri kýchnutí… nemôžem zdvihnúť pravú nohu ani v sede!!! 🙁 To je tá nešťastná klimatizácia v Jednote! V piatok bolo treba dokúpiť čosi pod zub… :((
Budem čakať na Tvoj mejlík. Teším sa naň 😉 Papaaa
Martinka, a ešte dopĺňam, že tieto Tvoje kráľovské lievance som robievala ešte aj v slanej špaldovej (vegan) verzii: s drvenou rascou a ďalší recept s vareným zemiačkom alebo zemiakovými vločkami Vince ;-). Na srdiečkovom vaflovači 😉 Musím sa pokukať po týchto receptoch, lebo som tam používala sušené mlieko Zajíc… a prerobiť to trošku… Zajíc žiaľ v priebehu pár rokov zmenilo niekoľkokrát zloženie a teraz to tam majú prelepené papierom – mliečna zložka kazeín… a suma tu u nás na dedine v Jednote sa šplhá pomaly na 4 eurá ako aj mlieko Alpro… Papaaa 🙂