Kváskový ražný chlieb s orechami

Na internete som našla recept na kváskový ražný chlieb, do ktorého išlo asi 5 druhov múk a vločiek a semienok. Zaujal ma svojou farbou a štruktúrou. Pripomínal mi jeden z prvých fitness chlebov, ktorý som si kúpila pred dvadsiatimi rokmi a strašne mi chutil, takže som sa rozhodla vyskúšať, či aj tento chlieb bude aspooň trochu podobný.

Jediný detail, ktorý bránil mojej predstave stať sa realitou bolo, že na poličkách v kuchyni sa na mňa smutne pozerali posledné vrecká obyčajnej bielej pšeničnej a pol vrecka hladkej ražnej, ktorou kŕmim kvások.

Bohovia mi však boli naklonení. Pod zámienkou, že ideme vytlačiť a zviazať dokumenty pripravené na školenie, vytiahla som manžela do mesta. Kalkulovala som s tým, že tá tlač a viazanie budú trvať takmer hodinu, a počas tej hodiny čo? Počas tej hodiny pôjdeme nakúpiť tie múky!

Na čo si dať pozor

Doma som sa chvíľu kochala pohľadom na kúpené múky. Ovsená, cícerová, pohánková, celozrná špaldová a ražná … ako bonus naviac som objavila múku zo semienok hrozna. Kvások sa práve tlačil z pohára von a ja som sa mohla pustiť do pečenia.

Autorka pôvodného receptu popísala veľmi naliehavo nutnosť dopriať chlebu dostatok času na kysnutie aj chladenie, ale mňa to neodradilo. V predstavách som už videla, ako krájam superúžasný megazdravý najdomáckejší chlieb a tajomne sa usmievam pri otázke nadšených konzumentov, z akej je múky. Avšak s tým dostatkom času je to pravda. Celozrné múky ho vážne potrebujú trochu viac.

Recept na kváskový ražný chlieb s orechami

  • 300 g aktívneho kvásku (rozkvasu)
  • 300 g ražnej múky
  • 100 g vločiek (ovsené, pšeničné, pohánkové, ražné, akékoľvek alebo mix )
  • 50 g semienok (slnečnicové, ľanové, tekvicové – alebo ich mix. Ja som dala 100 g orechov.)
  • 320 – 350 ml vody
  • 1 lyžica medu
  • 1 malá čajová lyžička soli
  • Maslo a semienka na vysypanie formy

Pracovný postup

Namiesto semienok som sa rozhodla použiť orechy, takže najprv som ich nasekala nahrubo. Tentokrát som zvolila orechy pekanové, pretože som ich potrebovala minúť, ale inak naše vlašské orechy sú do tohto receptu skvelé tiež. Nasekané orechy som dala na dve hodiny do vody.

Do veľkej misy som nasypala múku a vločky, pridala kvások, orechy, soľ, med a ako bonus naviac aj 2 lyžičky tej hroznovej múky, lebo som ju veľmi chcela vyskúšať. Premiešala a pridala necelú polovicu vody a pokračovala som v miešaní a dolievaní vody, až kým nevzniklo cesto.

Kvasenie

Cesto som nechala tri hodiny zakryté v mise odpočívať pri teplote okolo 20°C. Ideálna je teplota okolo 22, nie však viac ako 25°C.

Potom som cesto premiestnila do formy vymastenej a vysypanej zmesou múky a semienok. Vo forme som nechala cesto kysnúť 4 hodiny pri našej nízkej izbovej teplote. Nič moc sa nedialo, tak som cestu dopriala ešte 12 hodín v chlade nevykúrenej izby, teplota bola tentokrát okolo 15-18°C. Ráno bola forma takmer plná krásne nakysnutého cesta.

Pečenie

Nahriala som rúru na 250°C.  Pri tejto teplote som nechala chlieb piecť 10 minút, potom som teplotu znížila na 180°C, a piekla 20 minút. Tieto časy neberte ako záväzné, všetko závisí od vašej vlastnej rúry, od výšky chleba a kopy iných faktorov.

S veľkou slávou som chlieb vyklopila. Chlebík nepraskol a krásne sa dvihol, čo je známkou kvalitného prekvasenia.

Po rozkrojení ma chlieb nadchol svojou farbou. Bledé cesto sa premenilo na nádherný čierny peceň. Svoju farbu získal podľa mňa vďaka dvom lyžičkám hroznovej múky.

A ako chutí? Prudko návykovo! Nie je vôbec kyslý, ako ražné chleby zvyknú byť, naopak, má nádherne vyváženú nielen farbu, ale aj chuť.

Prvý krajec nového chleba jedávame vždy degustačne, teda bez príloh a nátierok. Každým odhryznutím sa spoznávame a zisťujeme, či budeme priatelia alebo nie. S týmto chlebíkom sme sa stali priateľmi hneď.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

4 komentáre

    • Zdravím Maťka,

      ja som ho piekla tých 25 minút, je pomerne malý. Ale záleží na rúre a jej výhrevnosti. Ak treba piecť dlhšie (napríklad vo veľkej rúre), tak odporúčam prikryť aj alobalom, aby nezhorel, a len pred koncom odokryť, aby bol chrumkavý 🙂

      • dakujem, Mati.
        peciem tiez razny, ten ma sice sucet vsetkych surovin cca o pol kila viac, ale celkovo je tam doba pecenia 70 minut, tak preto ma to zaujimalo 🙂

        • Môže byť Maťka, on je fakt ťažký a keď je ešte aj forma vyššia (a veľká rúra), tak sa ten čas môže natiahnúť. Záleží aj na materiály tej formy, napríklad v ťažkej liatine alebo kamenine si veru vie hodinu v peci predstaviť. Treba vytestovať, komu čo funguje, pekne pri tom asi sedieť a sledovať farbu a vôňu, aby nezhorel 🙂 Daj potom vedieť, ako ti to šlo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.