Kváskový chlieb s ľanovými semienkami

Kváskový chlieb sa stal súčasťou nášho jedálnička. Zžila som sa s kváskom a vytvorila som si užitočné rutiny, ktoré mi umožňujú piecť pravidelne popri práci, starostlivosti o domácnosť a ďalšími aktivitami. Asi najužitočnejšie bolo, keď som prestala vymýšľať a začala som piecť ten najobyčajnejší, pšenično – ražný chlieb. Nadýchaný, ale nie vatový. Chlieb, ktorý vydrží pár dní zabalený v utierke v kredenci. A ktorý je výborný aj po 3 dňoch, ak ho nezjeme skôr. Vždy ho zjeme skôr.

Ľanové semienko

Vhodným obohatením už aj tak výborného chleba sú ľanové semienka. Obsahujú mimoriadne veľa vlákniny a iných látok, čo z nich robí superpotravinu. Je výhodné konzumovať ich pravidelne, avšak, ruku na srdce – kto má tú sebadisciplínu chrúmať denne lyžicu ľanových semienok a zapíjať ich kefírom? Ja bohužiaľ nie. A tak som si spomenula na starý, ale účinný trik.

Voľakedy malo obyvateľstvo problémy so štítnou žľazou. Liekom bol jód, ktorý múdri ľudia začali pridávať do soli, a tak sa jód v primeraných dávkach dostal doslova ku každému človeku.

A čo jeme pravidelne my? No predsa chlieb! Najčastejšie s maslom a medom, takže to máme automaticky pridané aj bielkoviny a tuk potrebné na viazanie účinných látok v ľanovom semienku. A je to!

Recept:

  • 200 g aktívneho ražného kvásku/ rozkvasu/ štartéra (podľa toho, ako to voláte)
  • 400 g vody
  • 600 g pšeničnej chlebovej múky
  • 2 lyžice ľanového semienka
  • 1 lyžička soli
  • 1 lyžička chlebového korenia (miešam si ho sama z rasce, koriandra a mletého kardamónu)

Pracovný postup

V mise zmiešam kvások, vodu, múku tak, aby sa suché a mokré zložky prepojili a nechám ich hodinu odstáť. Hneď po zamiešaní do pohára vložím 2 lyžice semienok a zalejm ich dvojnásobkom vody. Nechám tiež hodinu odstáť. Po hodine do cesta pridám soľ, chlebové korenie a precedné ľanové semienka.

Vymiesim cesto a nechám som ho kvasiť. Po hodine cesto preložím a nechám dve hodiny kvasiť. Potom ho ešte raz preložím a nechám ešte hodinu kvasiť. Pozor, ak máte v miestnosti teplejšie ako 22°C, časy budú kratšie a cesto nemusí rozvinúť svoje kvality naplno. Čím dlhšie kvasenie, tým štruktúrovanejšie a hebkejšie je cesto a chuť upečeného chleba je príjemne dosladka.

Nakvasené cesto som vyklopím na dosku, jemným poklepaním pribrzdím ďalší kvasný proces a zrolujem ho do ošatky.

Cesto pripravené na pečenie preklopím do vyhriateého pekáča (nahrievam aj s pokrievkou). Pečiem 45 minút na 250°C bez odkrývania.

Ako vidíte ľanové semienka, sú celkom nenápadné. Chlebu však dodávajú násobne vyššiu sýtosť, takže krajec zjedený na raňajky ma zasýti na celé dopoludnie bez toho, aby ma chytali návaly vlčieho hladu. A to sa mi páči.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

4 komentáre

  1. Milá Martina, s potešením čítam všetko, čo napíšete. Kváskovať som začala pred dvoma mesiacmi. Syn mi doniesol kvások a hotovo. Tri dni som na neho v chladničke pozerala s obavou. S vytrvalosťou mne vlastnou som začala hľadať informácie a tu som mala šťastie, našla som Váš článok s metódou 123. Chlieb sa vydaril, akoby som piekla roky. Ďakujem 💓 veeeeeeľmi pekne.
    PS: V recepte na chlebík 123 máte napísané 200g kvásku. Tak si pripravím rozkvas – namiešam 1PL kvásku, 100g vody a múky.
    Alebo mám dať do cesta naozaj 200g kvásku? Vopred srdečne ďakujem za odpoveď . Valéria

    • Dobrý deň milá Valika, Ďakujem za milú správu 🙂

      Pečiem tak často, že ja mám stále v chladničke tých cca 200 g kvásku. Možno niekto by to nazval rozkas, ale ide stále o kvások. A áno, skutočne dám 200 g tohto môjho hustého kvásku, 400 g vody a 600 g múky. Fľaša, v ktorej držím kvások, niekedy ostane úplne prázdna. Vždy však stačí dosypať múky (4-5 lyžíc) a priliať vodu. Ja robievam kvások hustejší (lyžica v ňom stojí), aby vydržal a bol silný.

      Inak oplatí sa vyskúšať najprv chlebík v pomere 100 – 200 – 300 g (kvások – voda – múka), aby ste si ohmatali, ako cesto reaguje a tak. Každý sa musí k svojim výsledkom prepiecť cez svoje chyby. Výsledky sa menia aj v závislosti od múky a podmienok v kuchyni, hlavne od teploty. Teraz ešte nie je horúco, bude sa Vám dobre piecť 🙂

      Prajem veľa spokojnosti s chlebíkom!

      Martina

  2. Dobry den, po vlozeni do osatky este chlebik kvasi alebo uz ho rovno peciete? Dakujem! Petra

    • Dobrý deň, áno ešte chvíľu kvasí, kým sa nahreje rúra teda cca 20 minút. Berte to ale prosím s rezervou, že takto to funguje mne v mojej kuchyni, pri teplotách do 22°C. Pri izbovej teplote 25°C (napríklad v lete alebo vo vykurovacej sezóne), alebo ak sa zabudnem pri kvasení v mise, dávam chlebík radšej na tých 20 minút do chladničky, aby neprekvasil v poslednej fáze 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.