kváskový ražný chlieb recept celozrnná ražná múka kvások

Kváskový ražný chlieb

Dlho sa mi nedarilo upiecť pravý domáci chlieb a celkovo mi kysnuté cesto robilo samé problémy. Rozhodla som sa, že to skúsim inak. Keď to nejde s droždím, vyskúšam, čo urobí pravý domáci kvások! V tom čase som mala za sebou dva neúspešné pokusy založiť kvások, ale do tretice mi hviezdy boli naklonené. Do múky s vodou som na prvé tri dni pichla štvrťku jabĺčka ako šém do čela Golema – a kvások sa mi podarilo oživiť.

Kým kvások rástol, ja som čítala všetky možné recepty a informácie, aby som bola pripravená na deň D, alebo skôr deň P – pečenia. Čím viac receptov som však prečítala, tým som bola zmätenejšia. Napokon som to vyskúšala takto a vyšlo to celkom dobre.

Príprava rozkvasu

  • 150 g múky
  • 150 ml vody
  • 2 lyžice kvásku

Zamiešala som suroviny a nechala  kvasiť 3 hodiny, ale môže to byť aj dlhšie či kratšie, záleží na teplote v miestnosti.

Príprava cesta

V druhom kroku som ku rozkvasu pridala:

  • 260 ml vlažnej vody
  • 300 g celozrnnej ražnej múky
  • 1 lyžicu medu
  • 1,5 čajovej lyžičky soli
  • 1 lyžičku rasce

Nemusíte sa báť, med neosladí cesto, ale pomôže ťažkému ražnému cestu kysnúť.

Cesto som zamiešala a preložila do veľkého liatinového hrnca, ktorý som vymastila a vysypala múkou. V hrnci som ho nechala kvasiť na linke ďalšie 4 hodiny. Dnes by som ho nechala 12 hodín v chlade.

Ak ešte nemáte s kváskovaním skúsenosti, tak je dôležité vedieť, že cesto z celozrnnej ražnej múky je lepivé ako vidíte na ilustračnom obrázku, a chleby nebudú ako balóny s bublinkami a vypečenou kôrkou. Cestu na kváskový ražný chlieb je v menšej vyššej forme na pečenie chleba. Potom bude mať aj pekný tvar. V angličtine má tento typ chleba názov panloaf, u nás ho poznáme pod názvom tehlička. Netreba ani investovať do drahej hlinenej formy, výborne poslúži aj obyčajná plechová forma.

MImochodom, ani môj vtedajší výber hrnca nebol najšťastnejší, bol príliš veľký a chlebík nevybehol tak ako mal, ale bola to čistá improvizácia, vtedy som ešte sama nevedela, čo vlastne mám mať, v čom piecť.

Pečenie chleba

Chlieb som piekla 40 minút pri teplote 250 °C. Ak chcete menej vypečenú kôrku, tak po 10 minútach teplotu znížte na 220°C.

Ledva chlieb trochu vychladol, už som ho aj krájala. Dá sa pochopiť pri takej vzrušujúcej udalosti, akou je upečenie prvého chleba. Inak však naozaj odporúčam vydržať tých 24 hodín, nechať ho chladiť na mriežke. Odmenou vám bude ešte lepší chlieb, s krásnou striedkou bez prebytočnej vlhkosti. Trpezlivosťou počas chladnutia zásadne predĺžite životnosť a kvalitu chleba.

Môj prvý kváskový ražný chlieb bol na svete a chutil tak, ako som si vždy predstavovala, že má chutiť chlieb. Povzbudená týmto úspechom som sa hneď videla, ako každý deň vypekám. Môj muž mrzuto poznamenal čosi o horúčave v kuchyni. Vraj ako si to predstavujem v lete. Ja si to predstavujem tak, že budem piecť. A aj som piekla.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

4 komentáre

  1. ahoj,dlhšie ma zaujima ako piecť z kvasku,kvasok som zaobstaral,teraz chcem začať piecť chlieb a zaujima celý postup,aby som neurobil chyby a nezničil chlieb.

    • Ahoj Matúš, gratulujem ku kvásku a ku rozhodnutiu. Celý postup je opísaný vlastne v každom recepte, ale s kváskom je práca veľmi, veľmi variabilná, lebo závisí veľa od aktuálnej teploty vzduchu, od múky ktorú použiješ, teplote plechu, ba aj hrúbke plechu či nádoby na pečenie. Bez chýb to nepôjde, na to sa priprav:) Niekomu sa podarí na prvýkrát skvelý chlieb, inému po pol roku. Tým sa nenechaj odradiť, každý si musí odpiecť svoje chyby sám. Skús si prečítať tu na blogu článok Sedem chýb a omylov, prečítaj si aj ostatné kváskové recepty na chleby a nejak sa ti to pospája, uvidíš. Ako prvý ti odporúčam vyskúšať upiecť chlieb buď obyčajný ražný alebo podľa metódy 1-2-3 Ak budeš mať otázky, kedykoľvek sa ozvi, tu alebo na fb, kľudne ja prilož fotky ak chceš niečo skonzultovať. Držím palce a veľa kváskovacej zábavy ti prajem 🙂

  2. Dobry den.

    pochopil som spravne, ze razny chlieb teda nemusi byt polozeny na rozpaleny plech, staci supnut tu studenu nadobu s nakysnutym cestom do pece? Dakujem
    Z.

    • Dobrý deň, presne ako píšete – ražný sa nechať nakysnúť a vložiť do rozohriatej pece 🙂 Len si odsledujte tie časy, vo vašej peci to môže byť inak (dlhšie) ako v tej malej (36 l) , ktorej som piekla ja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.