Kváskový ražný chlieb

Dlho sa mi nedarilo upiecť pravý domáci chlieb a celkovo mi kysnuté cesto robilo samé problémy. Rozhodla som sa, že to skúsim inak. Žiadne droždie, ale pravý domáci kvások! Dva neúspešné pokusy založiť kvások som už mala za sebou, ale tentokrát mi hviezdy boli naklonené – plus ja som do múky na prvé tri dni pichla štvrťku jabĺčka na naštartovanie kvasu – a kvások sa podarilo založiť.

Kým kvások rástol, ja som čítala všetky možné recepty a informácie, aby som bola v deň D pripravená. Čím viac informácií som mala, tým som bola zmätenejšia, ale kvások som poctivo prikrmovala ďalej. Veď keď to zvládli iné a iní, tak to musím nejak zvládnuť aj ja.

Príprava cesta

Pripravila som si rozkvas:

  • 150 g múky
  • 150 ml vody
  • 2 lyžíc kvásku

Zamiešala som suroviny a nechala  kvasiť 3 hodiny, ale môže to byť aj dlhšie či kratšie, záleží na teplote v miestnosti.

V druhom kroku som ku rozkvasu pridala:

  • 260 ml vlažnej vody
  • 300 g ražnej múky
  • 1 lyžicu medu
  • 1,5 čajovej lyžičky soli
  • 1 lyžičku rasce

Nemusíte sa báť, med neosladí cesto, ale pomôže ťažkému ražnému cestu kysnúť.

Toto vymiesené cesto som vložila do veľkého liatinového hrnca, ktorý som vymastila a vysypala múkou. Pre kváskovacie novicky opakujem, že cesto z ražnej múky sa nemiesi a neleje do ošatky. Cesto je lepivé, nerobí oká a chleby ako balóny a najlepšie mu je v menšej forme na pečenie chleba. Potom bude mať aj pekný tvar. V angličtine má tento typ chleba názov panloaf, u nás ho poznáme pod názvom tehlička.

Dobre vedieť

Múka môže byť aj kombinovaná, napríklad v pomere 1:1, 2:1 alebo 1:2 – podľa toho aký výsledok chcete docieliť – so pšeničnou, špaldovou alebo inou múkou. My máme doma napríklad radi kombináciu raž + špalda, posypaný semienkami.

Pečenie chleba

Chlieb sa piekol 40 minút pri teplote 250 °C. Ak chcete menej vypečenú kôrku, tak po 10 minútach teplotu znížte na 200 – 220°C.

Ledva trochu vychladol, už som ho aj krájala. Môj prvý kváskový chlieb bol na svete a chutil tak, ako som si vždy predstavovala, že má chutiť chlieb.

Povzbudená prvým úspechom som sa hneď videla, ako každý deň vypekám. Môj muž mrzuto poznamenal čosi o horúčave v kuchyni. Vraj ako si to predstavujem v lete. Ja si to predstavujem tak, že budem piecť. A aj som piekla.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

4 komentáre

  1. ahoj,dlhšie ma zaujima ako piecť z kvasku,kvasok som zaobstaral,teraz chcem začať piecť chlieb a zaujima celý postup,aby som neurobil chyby a nezničil chlieb.

    • Ahoj Matúš, gratulujem ku kvásku a ku rozhodnutiu. Celý postup je opísaný vlastne v každom recepte, ale s kváskom je práca veľmi, veľmi variabilná, lebo závisí veľa od aktuálnej teploty vzduchu, od múky ktorú použiješ, teplote plechu, ba aj hrúbke plechu či nádoby na pečenie. Bez chýb to nepôjde, na to sa priprav:) Niekomu sa podarí na prvýkrát skvelý chlieb, inému po pol roku. Tým sa nenechaj odradiť, každý si musí odpiecť svoje chyby sám. Skús si prečítať tu na blogu článok Sedem chýb a omylov, prečítaj si aj ostatné kváskové recepty na chleby a nejak sa ti to pospája, uvidíš. Ako prvý ti odporúčam vyskúšať upiecť chlieb buď obyčajný ražný alebo podľa metódy 1-2-3 Ak budeš mať otázky, kedykoľvek sa ozvi, tu alebo na fb, kľudne ja prilož fotky ak chceš niečo skonzultovať. Držím palce a veľa kváskovacej zábavy ti prajem 🙂

  2. Dobry den.

    pochopil som spravne, ze razny chlieb teda nemusi byt polozeny na rozpaleny plech, staci supnut tu studenu nadobu s nakysnutym cestom do pece? Dakujem
    Z.

    • Dobrý deň, presne ako píšete – ražný sa nechať nakysnúť a vložiť do rozohriatej pece 🙂 Len si odsledujte tie časy, vo vašej peci to môže byť inak (dlhšie) ako v tej malej (36 l) , ktorej som piekla ja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.