Ako sa zbaviť problémov s komármi. Poznáte thiamin?

Tento rok napriek chladnej jari mi už bola odobraná vzorka krvi. Hneď som si povedala, že konečne publikujem tento, pre mnohých spolutrpiacich možno užitočný článok, pretože približne okolo mája, keď sa oteplí a začína sa sezóna grilovačiek a večerných záhradných posedení, začína náš boj.

Letia na mňa. Aj na vás?

Odjakživa patrím medzi ľudí, ktorí sú pre tento otravný hmyz pochúťkou číslo jedna. Bezúspešne som vyskúšala všetky mne doteraz známe dostupné chemické prostriedky aj babské recepty, od B-komplexu, repelenty v rozprašovačoch, dymiace špirály, horiacu kávu až po klinčekovo – citrónovú zmes na potieranie. Všetky moje pokusy skončili vždy octovými obkladmi.

Repelent udrží komáre odomňa asi tak hodinu, aj to len čiastočne, pretože stačí, aby som vynechala pri aplikácii čo len centimeter štvorcový, ráno sa zobudím s opuchlinou na tom mieste. Áno, patrím medzi tých šťastlivcov, ktorým každý štípanec opuchne tak, že druhý deň neobujú topánku, nezohnú nohu alebo nepohnú rukou kvôli opuchu. Raz som na veľké pobavenie kolegov musela dokonca vyhľadať lekársku pomoc, pretože som nemohla opuchnutou rukou ani písať. Alergiu vraj nemám, len prudkú reakciu.

Už som bola zmierená s tým, že letné večery ostanú pre mňa do konca života krvavo vykúpenou zábavou a rezignovane som dokúpila aj minulé leto zásoby krémov a gélov po uštipnutí hmyzom. Keďže zlyhali už všetky lekárske aj domáce recepty, sezónny článok o význame vitamínu B1 som otvorila skôr z nudy, ako zo zvedavosti.

Zázrak menom vitamín B1

Dočítala som sa, a vo viacerých zdrojoch som si overila, že náš organizmus nevie vitamín B1 – thiamin – skladovať a ničí ho okrem iného aj káva, vrátane kávy bez kofeínu, ba dokonca aj čierny čaj. Jeho spotrebu značne zvyšuje aj konzumácia sladkostí. Tak to mám smolu.

Ešte som sa dočítala, že nedostatok tohto vitamínu spôsobuje zhoršenie koncentrácie, zvyšuje citlivosť, pocity neistoty, zmeny tlaku a tepu, nespavosť, depresie a melanchóliu. Naopak, medzi benefity dostatku thiaminu patrí lepšia nálada, pevnejšie nervy, lepšie trávenie, menej únavy a celkovo zvyšuje vitalitu človeka vďaka podpore činnosti srdca aj obličiek. Potreba zvýšiť príjem thiaminu vzniká po liečbe antibiotikami, pri veľkom psychickom vypätí a náročných liečbach.

Ako zvýšiť príjem thiaminu

Život bez kávy, čaju a zákuskov by asi stál za viac energie, dobrú náladu a slobodu od komárov. Začala som zisťovať, kde všade sa tento vitamín nachádza. Najdostupnejším zdrojom je pivovarnícke droždie, pšeničné otrupy, klíčky, ovsené vločky, fazuľa, zemiaky, čierny chlieb, pečeň, ryža, pohánka, špargľa, listová zelenina, madle, vlašské a lieskové orechy, dyňové semienka, hovädzie mäso, vajcia a karfiol; thiamin neobsahujú semienka sézamu a slnečnice.

Ostala som trochu sklamaná, pretože vymenované potraviny bežne jedávam. Ako môžem mať nedostatok toho thiaminu? Roky stresu a vyčerpanosti si asi prišli vybrať svoju daň. Spomenula som si, ako mi v rámci liečby zo syndrómu vyhorenia lekárka predpísala za plnú tašku všelijakých vitamínových doplnkov, od magnézia a vitamínu B6, cez iné vysoko koncentrované B-vitamíny, dokonca aj kombo pre seniorov – Geriavit. Cítila som sa čudne s týmto nákupom, ale môj vyčerpaný organizmus predpísaný doping vstrebával ako vysušený trávnik jarný dážď.

A tak som sa zase raz vybrala do lekárne.  A dobre som urobila! Minulé leto ma žiadny komár nepoštípal celý mesiac! Takže tento rok pokračujem v experimente. Nielen tabletkovo-vitamínovom, ale aj relaxačnom. Rada by som totiž ten thiamin udržala v organizme aj z prírodných zdrojov.

S chutí do toho, půl je hotovo, ako vravia bratia Česi a ja teda len dúfam, že čo najskôr prídem na to, ako ostať pokojná a vyrovnaná za všetkých okolností. Do leta mám ešte pár mesiacov, idem na to! Som pokojná … som pokojná … tri, štyri teraz!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.