SPOZA PLOTA PRÍBEHY

Keď plameň nehorí, treba pridať. Alebo aj nie

Život v novom domove plynie hladko. Domček je útulný, najradšej posedávam v kuchyni, ktorá je najútulnejšia, a v ktorej je najteplejšie.

Mám už za sebou prvé skúšobné pílenie elektrickou pílou a rúbanie dreva sekerou, takže nezamrznem. Stačí sa dohodnúť s pieckou, že bude kúriť tak ako má. Teda nielen s pieckou, treba sa dohodnúť aj s drevom, že bude horieť tak ako má.

Agátové drevo má vraj najlepšiu výhrevnosť a je na kúrenie najlepšie. Našťastie, na jar spadol desaťmetrový agát priamo do našej záhrady, tak dreva máme dosť. Len s tým horením je to trochu bláznivé.

Občas sa v zúfalstve drevu prihováram: “Poďme, poďme, šup, šup, ide ti to výborne … !“ Často to zaberie, oheň vzbĺkne novou silou a ja sa môžem venovať zase niečomu inému. Napríklad premýšľaniu o tom, že sme mali nakúpiť suché palivové drevo, ale nevedeli sme, že sa nám podarí presťahovať pred zimou. A keby sme ho aj kúpili teraz, nemáme ho kam uskladniť. Kúrime teda tým, čo máme, na budúcu zimu budeme múdrejší.

Vlastne je to úplne jednoduché

Buddha vraj povedal o ľudskom živote, že je to ako hra na lutnu. Ak sú struny napäté príliš, nevydávajú žiadny zvuk. Ak sú napäté málo, tiež nevydávajú žiadny zvuk. Aby zaznela krásna hudba, musia byť napäté tak akurát.

No a s ohňom je to rovnaké. Ak je dreva príliš málo, oheň zhasne. Ak ho je príliš veľa, zhasne tiež. V princípe je kúrenie v peci o pridávaní a uberaní dreva a vzduchu. Ak je dreva a vzduchu tak akurát, oheň krásne horí. A tiež krásne praská, čo je zvuk nad všetky zvuky.

A v mojom živote? Ak mám málo energie, tak len vzbĺknem a vyčerpane vyhasnem. Ak jej mám príliš veľa, môj plameň udusí množstvo aktivít a povinností. Potom si musím čupnúť a vybrať tie najkvalitnejšie drievka a pustiť sa do prípravy nového ohňa, čo je vždy zbytočné zdržanie. Aj keď zase, opakované drepovanie robí fajn figúru.


Ďalšie dumky spoza plota. Metafory života
Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.