Kuracie soté so zeleninou

V letných horúčavach sa mi nechce stáť hodiny pri sporáku, ba ani pri kotlíku na dvore. Preto radšej varím jedlá, ktoré stačí navariť raz a jesť ich môžme aj pár dní. Nielen preto, že vydržia, ale časom sa stávajú chutnejšími. Kuracie soté je presne takým jedlom. 

Ako sa to volá?

Inak, možno toto jedlo poznáte pod iným názvom, a pretože ja sa stále mýlim čo je čo, pridávam sem aj užitočné definície: 

Tokáň pochádza zo Sedmohradska. Aj jeho názov je odvodený od rumunského slova tocană (mäso variť na mäkko). Je to jedlo bez papriky. Základnou koreninou tokáňa je majoránka a čierne korenie. Takisto má typickú úpravu, mäso sa krája na cca 4-5 cm dlhé rezance hrubé ako ceruzky. Podusí sa na masti, ale nepečie sa ako perkelt, takisto sa nepodáva restovaná cibuľka.

Perkelt je pražené mäso. Pražené v tom zmysle, že mäso sa krája na kocky a opraží sa na masti a cibuli. Pokiaľ sa dodá dosť cibule, tak netreba veľmi podlievať, ale mäso nesmie prihorieť. Na povrchu mäsových kociek sa vytvorí krehká kôrka od praženia a pri stálom miešaní mäso zmäkne. Dochucujeme paprikou a má mať vlastnú, cibuľovo-tukovú šťavu. Najvhodnejšie mäso na perkelt je hovädzie, bravčové a jahňacie mäso, ale varí sa aj hydinový perkelt, ale ten sa transformuje na paprikáš.

Paprikáš: okrem trojice surovín: masť, cibuľa, paprika sa môže riediť aj kyslou smotanou. Má bohatšiu šťavu, lebo mäso sa podleje dostatočným množstvom tekutín. Obľúbená surovina na paprikáš je hydina, ale aj zajac, drobná zver. Mäso nepraží, ale sa dusí a varí. Šťavnatý paprikáš sa podáva s haluškami alebo s rezancami. Najznámejšie jedlo je kurací paprikáš so smotanou. 

Soté (franc.sauté) je jedlo z prudko opečeného mäsa na malom množstve tuku (olej, maslo). Minútka. Väčšinou sa používa hydina, malá pernatá zverina, hydina (prepeličky, holuby). Môže sa podávať so zeleninou, s maslovou omáčkou, smotanou.

Ragú (franc.: ragout) je francúzsky výraz na pomalé dusenie mäsa. Základné suroviny (aj zelenina) sú nakrájané na rovnaké kocky a dusia sa na hustú korenistú šťavu. Podlieva sa vodou, vínom, vývarom. Talianske ragú je mäsová omáčka na cestoviny.

Azu je (väčšinou) varené alebo dusené hovädzie (najlepšie sviečková) nakrájané na rezančeky. Môže sa podávať aj s dusenou zeleninou, hríbmi, kyslou smotanovou omáčkou. Najznámejšie jedlo je azu po tatársky.

Zdroj: madari.sk

Suroviny: 

  • Kuracie prsia 
  • Hrášok 
  • Mrkva 
  • Cibuľa 
  • Paradajková omáčka
  • Cesnaková soľ
  • Čierne korenie 
  • Mletá červená paprika pálivá 
  • Mletá červená paprika sladká 

Postup 

Podstata tohto receptu je v čerstvej letnej zelenine. Preto si najprv vyšúpem hrášok, mrkvu nakrájam na kolieska a namiesto klasickej bielej cibule použijem mladú cibuľku zo záhona. 

Na olivovom oleji orestujem cibuľku a pridám na kocky nakrájené kuracie mäso. Keď sa mäso zatiahne, tak pridám mrkvu a hrášok a všetko ochutím cesnakovou soľou a čiernym korením. Potom prilejem paradajkovú omáčku a nechám prejsť varom, kým nie je mäso hotové a zelenina chrumkavo uvarená. Na záver pridávam mletú papriku, sladkú pre farbu a štipľavú pre chuť, pretože u nás obľubujeme pikantnejšie jedlá. Kto si praje viac omáčky, môže podliať jedlo aj vínom alebo vývarom a nechať prejsť varom. 

Varenie na pár dní je týmto vybavené. V najbližšie dni varím už len čerstvé prílohy, cestoviny alebo ryžu, soté je výborné aj s tarhoňou. Mne k tomuto jedlu chutí veltlín zelený, ale vyskúšať môžete aj iné vína.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.