Zeler na tanieri

Zeler bol pre mňa roky synonymom hrôzy na tanieri. Svetlohnedé natvrdlé kocky v zeleninovej polievke veštili nepríjemnú chuť a hádku, že nemám vymýšľať a jesť aj zeleninu. Keď som sa rozlúčila so základnou školou, tak som zamávala zbohom aj varenému zeleru. Stretla som sa s ním opätovne až po rokoch, keď som žila v Londýne. Bol štíhly, zelený a prekvapivo príjemne voňal. A tak som mu dala druhú šancu.

Rapíkatý či stonkový zeler bol na mojom tanieri pravidelne. Bol osviežujúcim spoločníkom hummousu a pita placiek, vyzdvihol chuť nakrájaných syrov ako stilton, camembert, cheddar. Tiež pomohol zahnať hlad aj smäd počas pracovných pochôdzok mimo domu. Trocha zeleru v Bloody Mary v piatok večer či v paradajkovej šťave v sobotu ráno ma nakopli lepšie ako káva. A tak som po rokoch dala druhú šancu aj zelerovým buľvám.

Zelerový šalát

Zelerový šalát som si obľúbila hneď na prvý pokus. Dobré veci jednoducho nemôžu byť zlé! A na dobrý zelerový šalát potrebujete:

  • čerstvú krehkú buľvu zeleru, ak je veľká, tak len 1/2 alebo 1/4
  • 1 šťavnaté jablko
  • vínny alebo jablčný ocot
  • cukor (ideálne brezový) alebo med
  • kyslú a/ alebo šľahačkovú smotanu
  • soľ, čierne korenie
  • vlašské orechy
  • syr (niva, roquefort, ale aj iný vyzretý a chuťovo výrazný syr, naposledy som použila nastrúhané pecorino)

Ja robievam tento šalát tak, že hrsť orechov dam namočiť do studenej vody. Nechám ich v nej, kým očistím a postrúham zeler a postrúham jablko, to nechávam aj so šupou. Zvyčajne dodržím pomer 1:1.

Pomer ďalších surovín a výber kyslej či šľahačkovej smotany závisí od kyslosti či sladkosti jablka. Každý si musí nájsť svoj optimálny pomer, ktorý mu chutí.

Orechy a syr pridávam s mierou, nemali by tvoriť zásadnú časť šalátu. Syr je lepší pokrájany na primerane malé kocky, ale môžete ho aj nastrúhať.

Foto: Martina Javůrková. Zelerový šalát a šolet

Zelerový šalát jedávam schuti aj samotný, výborný je s pečivom ako napríklad naan alebo zmiešaný so šoletom, teda uvarenými krúpami a šošovicou.

Zelerový krém

Kým zeler vyvarený vo vývare nezjem ani za nič, milujem zelerový krém. Rada si ho pripravujem ako rýchly obed, keď som sama doma. Na masle spením cibuľku, pridám na kocky nakrájaný ošúpaný zeler a zemiaky. S pomerom si ťažkú hlavu nerobím, na jednu porciu ide tak 1/4 zeleru a 2 stredné zemiaky. Zeler so zemiakmi varím podobne ako keď varím zemiaky samotné. Ochutím ich soľou a muškátovým oriešom, štipkou čierneho korenia, pridám fenikel.

Keď je zelenina mäkká, rozmixujem tyčovým mixérom a zamiešam do krému ešte lyžicu masla na zjemnenie či deci smotany, ak mám otvorenú.

Foto: Martina Javůrková. Zelerový krém so slnečnicovými semienkami a cesnakovým chlebom

Hotový krém podávam posypaný petržlenovou vňaťou, ktorú mám vždy namrazenú v mrazáku v dostatočnom množstve spolu s cesnakovým chlebom. Ten je pre mňa prílohou číslo jedna, ale ani čerstvý chlebík nie je zlý.

Ďalšie využitie zeleru

Stále častejšie pridávam trochu zeleru do zemiakovej kaše či batátového pyré, prípadne robím pyré z mixu všetkých troch buliev. Zeler obsahuje bielkoviny a minerálne látky, tak prečo obed trošku neobhatiť o živiny. Zeler tiež obom pokrmom dodáva koncentrovanejšiu chuť.

Pokiaľ ste sa zeleru doteraz vyhýbali, povzbudzujem vás, aby ste mu dali druhú šancu. Dobré veci nemôžu byť zlé. A čerstvý krehký zeler dobrý je. Stačí si nájsť spôsob úpravy, ktorý vám bude vyhovovať.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

2 komentáre

  1. zeler som dlho obchádzal, ale posledné roky som si ho celkom obľúbil. Zelerové hranolky sú hádam lepšie jak tie zemiakové a moje naj zelerové jedlo je restovaný zeler s vlašskými orechmi
    Potrebujete:
    – 1 zeler
    – 2 cibule
    – 2pl ghi alebo masla
    – soľ
    – čierne korenie
    – vínový ocot
    – petržlenová vňaťka
    – 2 pl vlašských orechov
    Postup:
    Na rozohriatu panvicu dáme ghi a sprudka opekáme cib u nakrájanú na plátky. Pridáme zeler na tenké plátky. Restujeme. Stlmíme oheň. Podusíme krátko po d pokrievkou s orechmi. Dochutíme soľou, čiernym korením a octom. Posypeme vňaťkou a podávame so špaldovou tarhoňou, pohánkou alebo pšenom a dressingom
    Jogurtový dressing
    200 ml bieleho jogurtu, 1 strúčik cesnaku, soľ, mleté čierne korenie, 1 uhorka, 1 lyžička horčice, práškový cukor, olej.
    Biely jogurt preložíme do misky, pridáme očistený, pretlačený cesnak, podľa chuti osolíme, okoreníme mletým čiernym korením a premiešame. Pridáme očistenú, nadrobno pokrájanú cibuľku, horčicu, podľa chuti osladíme a  dôkladne premiešame s niekoľkými kvapkami oleja.

    Ten recept na zelerový šalát si odkladám, ďakujem: )

    • Ďakujem krásne za super recept, určite vyskúšam! Zatiaľ som si netrúfla, ale teraz už sa teším na novinku v našom jedálničku 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.